Ballance

Aşağa gitmek

Ballance

Mesaj tarafından Kankytwist Bir Salı Ağus. 26, 2008 4:15 pm

Ballance, adından da anlaşılacağı gibi denge oyunu. Japonların bir oyunu vardır; labirent görünümündeki bir kutuyu oynatarak, içindeki topu deliklere düşürmeden bitiş noktasına kadar götürmeye çalışırız. Ballance'ı da bu oyunun aynı mantıkla ve devasa haritalarla değiştirilmiş bir versiyonu olarak düşünebiliriz. Tek bir farkla, bu sefer bizzat topu yönetiyoruz. Rampalarda ilerlerken aşağı düşmemeye dikkat ederek, bulmacaları birer birer çözmemiz gerekiyor. Klavyenin yön tuşlarını vücudunuzun bir parçası gibi kullanmanız halinde başarılı olacağınız oyun, öğrenilmesi kolay, uzmanlaşması zor bir kontrole sahip. Sol alt köşede 1000den başlayıp her saniye birer birer azalan puan bitmeden bölümleri tamamlamamız gerektiği için arasıra acele etmemiz çok basit hatalar yapmamıza yol açabiliyor. Her bölümde üç ila dört tane olan checkpointler sayesinde, aşağı düştüğümüzde oyuna baştan başlamak yerine son checkpoint noktasından devam ediyoruz.
Bulmacaların hemen hemen tamamı kullandığımız küre�nin alaşımı üzerine kurulu. Toplamda üç çeşit topumuz var. Bunlar; kağıt, tahta ve taş. Tahta küre; oyuna başladığımız standart topumuz. Bununla rampaları kolayca aşabiliyor, ortalama hızı ile rahat kontrol sağlayabiliyoruz. Taş küre; Ağır olmasından dolayı rampaları aşamıyor ancak yol üzerindeki mekanizmaları çalıştırabiliyor ve cisimleri kolayca ittirebiliyor. Son olarak kağıt küre ise; en seri hareket eden topumuz. Bununla hemen hemen hiç bir cismi ittiremiyor, ancak hava akımları sayesinde bir üst rampalara ulaşabiliyoruz. Küreler arasındaki bu alaşım geçişleri ise yol üzerinde karşılaşacağımız çember mekanizmalar sayesinde oluyor. Bu mekanizmaların alt kısmında bulunan ve neye dönüşeceğimizi gösteren dokuları takip ederek değişimi sağlayabiliriz. Bulmacaları çözebilmek için bazen önümüze çıkan her değişimi kullanmamamız gerekiyor. İlerleyen bölümlerde ise üç değişmi de sağlayan çemberleri görebiliyoruz. Bu durumda sırasıyla kullanarak bulmacaları tamamlıyoruz.

Her ne kadar Alman oyunu olsa da Çin müziklerini hatırlatan melodilerle ve gerçekçi olduğunu düşündüğüm sürtünme sesleri ile herşey yolunda gözüküyor. Grafiklerin 3 sizelu olması ve top alaşımları arasındaki geçişlerin göze hoş gelen animasyonlarla yapılmış olması haricinde büyük bir beklenti içine girmemek gerek. Sonuç olarak; puzzle oyunu meraklılarına, dengede durmanın eğlenceli olduğu kadar zorlayıcı da olduğunu ispatlayan bir oyun, Ballance. Umduğunuzdan fazlasını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.
İşte birkaç resim:

[URL="View]http://tinypic.com/flek.php?f=2qwpy6d&s=2"]View My TinyFx[/URL]
İndirmek için yukarıdaki sitedeki linke girin...
(Kota Düşmanıdır!!!(31 MB))
avatar
Kankytwist
Paylaşımcı Üye
Paylaşımcı Üye

Mesaj Sayısı : 60
Yaş : 25
Şehir: : Denizli
Ruh Hali: :
Takımı: :
Kayıt tarihi : 23/07/08

Kişisel Bölüm
Rep Puanı: 1

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz